Warsztaty kolektywu Platoniq w Zachęcie

W ramach konferencji Sezamie Otwórz się! Centrum Cyfrowe gościło przedstawicieli hiszpańskiego kolektywu Platoniq, którzy przeprowadzili warsztat dla organizacji pozarządowych o innowacjach w projektach społecznych.
Warsztat odbył się 12 marca 2014 w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Do udziału w warsztacie zaprosiliśmy przedstawicieli trzeciego sektora, instytucji kultury i instytucji społecznych, twórców i programistów.

Celem przygotowanego specjalnie na nasze potrzeby warsztatu była grupowa eksploracja możliwości tworzenia w polskich warunkach projektów społecznych wykorzystujących otwarte narzędzia, dane i treści. Warsztat rozpoczął się krótkim wprowadzeniem i przeglądem otwartościowych projektów z obszaru kultury, działań trzeciego sektora i innowacji społecznych, które wykorzystują finansowanie społecznościowe. Następnie, wykorzystując metodę design thinking, uczestnicy dyskutowali i wspólnie rozwijali własne pomysły i projekty dotyczące otwartych treści oraz metod pracy nad projektami cyfrowymi.

Platoniq to hiszpański kolektyw działający na styku świata twórców kultury, działaczy społecznych i programistów. Od 2001 członkowie Platoniq propagują ideę dzielenia się i dobra wspólnego wdrażając je w projektach społecznych wykorzystujących nowe technologie. Do flagowych projektów Platoniq należą innowacyjny, w pełni otwarty serwis crowdfoundingowy Goteo oraz platforma badawcza Youcoop. W ciągu kilku lat działalności za pośrednictwem Goteo zebrano 1,5 mln euro na różnorodne projekty o tematyce kulturalnej, społecznej czy technologicznej. Youcoop służy aktywistom społecznym jako miejsce inspiracji i źródło metodologii, gier, scenariuszy wspierających budowanie zaangażowania obywatelskiego.

Zdjęcia autorstwa Merce M.Tarres.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *